שעלת המכלאות- סיפור מהחיים

 
 
נעמה, אמא לשלושה ילדים קטנים והבעלים של הכלבה טופי, כלבה מעורבת בת 6, נכנסת אלי למרפאה טרוטת עיניים. לעומתה טופי נכנסת בקישקושי זנב, רצה אלי ומחכה בשמחה לחטיף שיודעת שתיכף תקבל. כשאני שואלת את נעמה מה קרה, היא פוצחת במונולוג של אמא עם עייפות כרונית. נעמה מספרת שעד שהקטן שלה כבר ישן שני לילות רצופים, כאילו להכעיס הכלבה מתחילה להשתעל, אבל לא סתם להשתעל, שיעול עמוק ומחריש אוזניים. נדמה שהיא נחנקת או שנתקע לה משהו בגרון, ולפעמים היא אפילו פולטת מעין נוזל מקציף - כמובן על הש טיח בחדר הילדים. אני בודקת את טופי : בודקת שאין לה חום, שאין נזלת, פותחת את הפה לראות שאין שם גוף זר, מקשיבה ללב, מקשיבה לריאות לשלול דלקת ריאות, נותנת לה חטיף שהיא זוללת בתאבון, ממששת את קנה הנשימה ואז טופי מתחילת סדרת שיעולים. נעמה צועקת בהתרגשות: "כאלה שיעולים מעירים אותי ואת כל הילדים כבר יומיים!", ומבטה אומר "עזרי לי!". בישרתי לנעמה: "הכלבה שלך נדבקה בשעלת".
מה זה שעלת? שעלת, או בשמה העממי שעלת המכלאות (kennel cough) , היא מחלה שגורמת לדלקת בדרכי הנשימה העליונות של הכלב ובעקבותיה לשיעולים קשים. המחלה נגרמת משילוב של גורמים: וירוסים - פרנאינפלואנזה והרפס, וחיידקים - ברודטלה ברונכיספטיקה ומיקופלסמה. חלק מהחיידקים הם תושבי קבע של מערכת הנשימה העליונה בכלבים. השילוב ביניהם לבין הוירוס יוצר גירוי יתר של הרקמה באזור ולסימני המחלה . סימן המחלה הבולט ביותר הוא שיעול יבש בדרך כלל, עמוק, טורדני ותכוף. לעיתים בסיום התקף שיעול יפלוט הכלב נוזל או קצף לבן. לפעמים יש גם אדמומיות בעיניים והפרשות שקופות מהאף .ברוב המקרים, הכלבים למרות השיעולים מראים סימני חיוניות ונשארים פעילים ושמחים. במקרים בהם הכלב פעיל פחות, אוכל פחות וקצת מדוכא, יש צורך בהתערבות רפואית מהחשש של סיבוכים כמו דלקת ריאות ועוד. המחלה מאוד מידבקת בין כלבים, אך אינה מידבקת לבני אדם. היא עוברת בהפרשות אף ופה (רוק, שיעול, ליקוק והתעטשות) מכלב לכלב. כלב שנדבק יראה סימני מחלה בתוך חמישה עד עשרה ימים. כלבים הבאים במגע קרוב עם כלבים אחרים כמו במכלאה, פנסיון או גינת כלבים, נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבק .
אבחון מדויק מצריך בדיקה מקיפה אצל וטרינר, שכן ייתכנו גורמים רבים ושונים לשיעול וחשוב לוודא שמדובר בשעלת ולא במחלה אחרת. ברוב המקרים חלה הקלה בשיעולים תוך כמה ימים עד שבועיים. במקרים קשים יותר עלולים הסימנים להימשך כמה שבועות . ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
יום אחד מגיע אלי למרפאה תוכי מסוג ג'אקו. בעל התוכי אומר לי שהוא כל הזמן משתעל. אני מבררת עם הבעלים מידע על תנאי המחיה בבית, גיל התוכי, האם יש בבית עוד ציפורים, האם התוכי חי בקרבת המטבח (עלול להיות חשוף לגזי טפלון הרעילים לציפורים), האם הבעלים מעשנים. לפתע, תוך כדי שיחה, התוכי השתעל - ואני פרצתי בצחוק. הבעלים הסתכל עלי בתימהון ולא הבין למה אני צוחקת פתאום. ביקשתי מהבעלים להשתעל בעצמו, ולאחר שהשתעל התחיל גם הוא לצחוק: התוכי חיקה את השיעול של בעליו.