קרציות ופרעושים-טיפול ומניעה

 
 
פרעושים - הפרעושים הם חרקים קופצניים בצבע חום-שחור ובגודל 1-2 מילימטר. הם מוצצי דם, גורמים בעיקר למטרדי עקיצות וגירודים (הן בחיות והן באנשים) ובמקרים מסוימים גורמים לאלרגיה. הפרעושים גם ידועים כמעבירי טפילים פנימיים (תולעי סרט). חיה הנגועה בפרעושים בולעת אותם בזמן ליקוק: הפרעושים עצמם נגועים בביצי תולעים וכך מגיעיות התולעים למערכת עיכול של חיית המחמד. התולעים עלולות גם להדביק ילדים ע"י בליעת הפרעוש עצמו או ליקוק ידיים לאחר מגע עם כלב נגוע (שלפני כן ליקק את אחוריו...). חלק ממחזור החיים של הפרעוש מתקיים בנפרד מהפונדקאי ולכן במקרים של נגיעות גבוה מומלץ לבצע הדברה של סביבת בעל החיים במקביל לטיפול בבעל החיים עצמו.
קרציות- הקרציה הינה טפיל מוצץ דם , פרוק רגלים ממחלקת העכבישיניים. בארץ קיימים מספר מינים אך הנפוץ שבהם היא קרצית הכלב החומה. מחזור חייו של הטפיל מתרחש כולו על בעל החיים הפונדקאי. בבעל חיים נגוע עלולים להופיע אנמיה, גירודים ופצעים, אך הסכנה העיקרית היא בהעברת מחלות כגון: קדחת הקרציות.

אנחנו מרפאה בקיבוץ בית ניר-ליד קרית גת, קרית מלאכי ובית שמש. אנחנו לא שולחים תכשירים ותרופות בדואר. אם אינכם גרים באזורנו, לקבלת מידע ורכישה, נא ליצור קשר עם מרפאה באזור מגוריכם.

מצורף פירוט קצר של חלק ממגוון התכשירים הקיימים בשוק:
 
 
 
BRAVECTO כדור נגד פרעושים וקרציות- ברווקטו לכלבים של חברת MSD, חומר פעיל: Fluralaner, כדור טעים למתן דרך הפה. יעיל ל 3 חודשים, פעולה מהירה יחסית (תוך 8 שעות לפרעושים ו 12 שעות לקרציות), הטפיל עולה על בע"ח מוצץ את הדם ומת. יעילות של 99% נגד פרעושים ן 96% נגד קרציות. יעיל גם נגד סקביאס ודמודקס. יתרון: מאוד בטוח לבני האדם ולכלבים ומשך פעולה ארוך. ניתן לתת לכלבים מגיל 8 שבועות, מותר בהריון והנקה. תופעות לוואי אפשריות (לרוב מתונות וחולפות ): שלשול, הקאות, חוסר תאבון וריור.
 
 
 
 
 
 
 
 
NEXGARD כדור נגד פרעושים וקרציות של חברת Merial חומר פעיל: Afoxolaner טבליות אכילות, נותנים פעם בחודש' מותר מגיל 8 שבועות. לא נבדק בכלבות בהריון ומניקות. אופי הפעולה: גורם לפגיעה ושיתוק של מערכת העצבים של הפרעוש/קרציה ומוות שלו לפני שמספיק להטיל ביצים ואז מפסיק את מעגל ההדבקה. תחילת פעילות מהירה יחסית (תוך 8 שעות לפרעושים ו 24 שעות לקרציות). תופעות לוואי אפשריות: בעיקר סימני מערכת עיכול קלים שחולפים תוך זמן קצר- הקאות, שלשולים. לעיתים נדירות גם גירוד חולשה ואונורקסיה.
 
 
 
 
 
 
 
 
קולר נגד פרעושים וקרציות- סרסטו Seresto חברת BAYER חומרים פעילים: Flumethrin and imidacloprid קולר המיועד הן לפרעושים והן לקרציות, עמיד במים, ללא ריח ויעיל ל 7-8 חודשים. כלבים מגיל 7 שבועות. חתולים מגיל 10 שבועות Flumethrin – גורם לערור של תעלות נתרן במערכת העצבים של הטפילים. Imidacloprid מתרכז בזקיק השערה וגורם לשיתוק ומוות של הפרעושים.
 
 
 
 
 
 
 
 
BRAVECTO טיפות/אמפולות נגד פרעושים וקרציות לחתולים של חברת MSD, חומר פעיל: Fluralaner, אמפולות ששמים על העורף ונספגות לדם. יעיל ל 3 חודשים, פעולה מהירה יחסית (תוך 8 שעות לפרעושים ו 12 שעות לקרציות), הטפיל עולה על בע"ח מוצץ את הדם ומת. יעילות של 99% נגד פרעושים ן 96% נגד קרציות. יעיל גם נגד אקריות אוזניים. יתרון: מאוד בטוח לבני האדם ולחתולים ומשך פעולה ארוך. ניתן לתת לחתולים מגיל 8 שבועות, מותר בהריון והנקה. תופעות לוואי אפשריות (לרוב מתונות וחולפות ): שלשול, הקאות, חוסר תאבון וריור.
 
 
 
 
 
 
 
 
טיפות/אמפולות הגד פרעושים ואקריות- רבולושיין Revolution חברה zoetis חומר פעיל: Selemectin חומר ממשפחת האיברמקטין. החומר נספג למחזור הדם ומתרכז בבלוטות החלב בעור. הורג פרעושים וביצים. מונע הדבקה בתולעת הלב, אקריות אוזניים (חשוב בחתולים בעיקר), סקביאס, דוחה קרציות ותולעים עגולות ושטוחות. הרג הפרעושים איטי יחסית אך הרג הביצים מהיר. לא מומלץ לטיפול בבע"ח עם פגיעה ב-BBB (מחסום דם-מח).
 
 
 
 
 
 
 
 
ספריי פרונטליין ספריי FRONTLINE חברה MERIAL חומר פעיל Fipronil ספריי כלבים וחתולים מגיל 2 שבועות. התכשיר היחיד שאפשר לגורים קטנים הורג פרעושים ודוחה (השפעה על הביצים) והורג קרציות. בשנים האחרונות קיימת עמידות בפרעושים במקומות מסויימים בארץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טיפות/אמפולות נגד תולעים ונגד פרעושים ואקריות- ברודליין Broadline חברה Merial חומר פעיל: Selemectin חומר ממשפחת האיברמקטין. החומר נספג למחזור הדם ומתרכז בבלוטות החלב בעור. הורג פרעושים וביצים. מונע הדבקה בתולעת הלב, אקריות אוזניים (חשוב בחתולים בעיקר), סקביאס, דוחה קרציות ותולעים עגולות ושטוחות. הרג הפרעושים איטי יחסית אך הרג הביצים מהיר. לא מומלץ לטיפול בבע"ח עם פגיעה ב-BBB (מחסום דם-מח).

 
 
 
broadline for cats