עכברת בכלבים

 
עכברת (לפטוספרוזיס) - בכלבים
לאחרונה היו דיווחים בתקשורת על מקרי הדבקה במחלת העכברת (Leptospirosis), כתוצאה ממגע עם מים מזוהמים באיזור רמת הגולן. היות ועכברת הינה זואונוזה (מחלה הפוגעת בבעלי חיים ובבני אדם), אני רוצה להרחיב מעט על הרלבנטיות שלה לחיות מחמד.

עכברת הינה מחלה הנגרמת ע”י חיידק (Leptospira). ההדבקה עשויה להיגרם מנשיכה של מכרסם נגוע כגון חולדה, אך לרוב מתרחשת ממגע עם מים מזוהמים. המים מזדהמים משתן (לרוב של מכרסמים אך גם של גורמים נוספים כגון כלבים, פרות או בני אדם) ומדביקים באמצעות חדירה דרך מערכת העיכול והעור. החיידק גורם למחלה קשה העלולה להיות גם קטלנית.

ישנם זנים שונים של החיידק, ואילו גורמים למחלות שונות. בכלבים עיקר הפגיעה היא בכבד ובכליות. סימפטומים לרוב מופעים מספר ימים מההדבקה וכוללים: חום, אפטיה, עליה בשתייה ובהשתנה, חולשה וצהבת. בעזרת אנטיביוטיקה מתאימה המחלה נסוגה ולרוב יש החלמה מלאה, אך תיתכן גם פגיעה לטווח ארוך כגון אי ספיקת כבד או כליות כרונית.

מניעה: חיסון
חיסון הלפטוספירה וחיסון המשושה בכלבים מגנים מפני שתי הזנים הפתוגניים ביותר בכלבים ומכיל חיידקים מומתים מהזנים
Leptospira ictterrohaemorragiae ו- Leptospira canicola. נכון להיום, ההמלצה היא לחסן נגד עכברת אחת לשנה וחיסון משושה פעם ב 3 שנים (המכיל גם חיסון נגד עכברת).
עכברת אנדמית (קיימת מאז ומתמיד ) בישראל, בדומה למרבית מדינות העולם, ושכיחה בעיקר ביישובים החקלאיים של הגליל במהלך החודשים יוני–ספטמבר. עכברת הינה "מחלה רשומה" במדינת ישראל, וקיימת חובת דיווח לשירותים הוטרינריים בכל פעם שמתגלה מקרה של מחלה.