טיפים לאביב מלען באף

 
 
בעונת האביב אזורנו משנה את צבעו ומזג האוויר עוד לא חם. אי-לכך, זהו הזמן המושלם לטייל בחוץ עם הכלב. נשמע מפתה? בהחלט! אך חשוב להיות מודעים לסיכונים הכרוכים בכך:
מהו מלען?
מלען הינו זיף ארוך, משונן וקשה המהווה חלק מהפרי של דגניים, כגון: שעורה, חיטה ושיבולת שועל. הפרי מבשיל לקראת סוף האביב, ונמצא בשטח עד סוף הסתיו. הזיזים המשוננים והקשים, המצויים לאורך המלען, מסייעים לו לחדור לתוך הקרקע, אך גם להיצמד לפרוות בעלי חיים חולפים, וכך להפיץ את עצמו. המלען מסוגל לחדור לתוך העור, האוזניים, העיניים, האף או דרכי הנשימה, ולנדוד בתוך גופו של בעל החיים.

אם המלען חודר לאפו או לאוזניו של כלב, הוא מתקדם פנימה, והסיכוי שהכלב יצליח להוציאו בעצמו הוא קטן. מלען אשר נודד בתוך גוף הכלב, יכול לגרום לבעיות רבות, כגון זיהומים ודלקות. אם הוא מצליח להתחפר עמוק בגוף הכלב, עלול להיווצר זיהום חמור ביותר. הוצאת המלען תתבצע בהרדמה ולעיתים באמצעות ניתוח.

בעיה נוספת היא העובדה שלא ניתן לזהות את המלען באמצעות צילומי רנטגן, אם כבר חדר עמוק לתוך רקמת הכלב. לכן, קשה לעיתים לווטרינרים לאבחן את הבעיה ולאתר נוכחות מלען בגופו של הכלב.
יש לחשוד בנוכחות מלען במקרים הבאים:
  • דלקות תת-עוריות עם הפרשות מוגלתיות
  • הפרשות מוגלתיות מן האף, התעטשות או שיעול כרוני
  • ניעור אוזניים או הפרשות מוגלתיות מהאוזן

ניעור אוזניים והתעטשויות מתחילים לרוב באופן פתאומי לאחר טיול בשדות. דלקות שונות שאינן נפתרות או שחוזרות לאחר הפסקת טיפול באנטיביוטיקה, צריכות להעלות חשד להימצאות מלען.